Cars of the Week

Homes of the Week

2006-07 SMAC academic all-conference first team

Wednesday, Sept. 19, 2007


The Southern Maryland Athletic Conference announced its 2006-07 academic all-conference teams. The criteria for the awards are as follows:

The grade point average is cumulative for the entire year.

The student-athlete must have lettered in a varsity sport.

First-team all-conference is a grade point average of 3.50 or better for the entire year.

Lists provided to The Enterprise by the Southern Maryland Athletic Conference

First team

Chopticon

Merissa Abell, junior — field hockey, lacrosse

Chris Adams, senior — soccer, baseball

O’Shauna Adams, senior — track and field

Tamicka Allen, senior — soccer

Jennifer Allison, senior — soccer,basketball, lacrosse

Kayla Anderson, junior — lacrosse

Allison Appleby, freshman — cheerleading

Emily Arnold, sophomore — track and field

Travis Bannister, junior — football

Nicholas Bauer, senior — soccer

Stephen Beach, senior — football

Megan Bennett, senior — cheerleading

Tyler Black, junior — soccer

Jessica Blankenship, senior — cheerleading

Brittany Boltz, sophomore — lacrosse

Zack Brooks, senior — soccer

Melissa Buckler, junior — softball

Sam Cannon, junior — wrestling

Melinda Carty, senior — soccer, indoor track and field, track and field

Shannon Clothier, junior — basketball, softball

April Covolo, junior — cheerleading

Michael Craton, senior — cross country, indoor track and field

Jennafer Dvorak, senior — cheerleading

LeAnne Edgar, junior — soccer

Stephanie Feustel, junior — soccer

Lindsey Gagnon, sophomore — tennis

Rebecca Gailey, junior — soccer, lacrosse

Michael Gardiner, junior — cross country, wrestling, lacrosse

Hannah Garland, junior — indoor track and field, track and field

Ben Graham, junior — boys soccer,indoor track and field

Jennifer Guy, sophomore — lacrosse

William Guy, senior — golf

Alisha Hackney, sophomore — track and field

Lindsey Hagan, senior — cheerleading

Jessie Hall, junior — basketball, lacrosse

Shannon Hammerland, freshman — soccer

Joseph Hancock, senior — cross country

Ryan Hancock, senior — baseball

Megan Haynes, senior — cheerleading

Rollin Henry, junior — football, indoor track

Melanie Hill, senior — softball

Tiffany Hill, junior — field hockey

Dominique Holt, junior — cheerleading

Jasmine Hottle, senior — cross country

Monica Hottle, sophomore — cross country, indoor track and field

Christina Jackson, senior — soccer

Tanner Kellogg, freshman — swimming

Faith Kerby, junior — indoor track and field

Courtney Konyk, senior — field hockey

Danica Konyk, junior — cross country, indoor track and field, track and field

Daniel Lewis, junior — soccer, track and field

Nicole Lourette, sophomore — indoor track and field, track and field

Alexandra Mattis, senior — volleyball, swimming, track and field

Catey Mayhew, sophomore — lacrosse

Melissa Messer, sophomore — soccer, indoor track and field, track and field

Andrew Miller, senior — cross country, swimming, baseball

Amanda Mix, sophomore — tennis

Elyse Montiel, senior — cheerleading

Sean Moore, freshman — indoor track and field

Patrick Moran, senior — football, wrestling, indoor track and field, track and field

Jolene Neuberger, freshman — swimming

James Newsome, junior — baseball

Stephanie O’Grady, senior — cheerleading

Danielle Ostrowski, senior — soccer, lacrosse

Stephanie Ostrowski, sophomore — lacrosse

Samantha Pape, senior — soccer, tennis

Jacquelyn Parsons, sophomore — indoor track and field, track and field

Erica Pefley, senior — tennis

Rachel Peissner, sophomore — track and field

Caitlin Phalen, senior — cheerleading, swimming

Julia Phillips, junior — softball

Christina Piper, junior — swimming, tennis

Kristin Riess, junior — swimming

Vanessa Roach, junior — volleyball

Tiffany Rose, sophomore — volleyball

Laura Russell, senior — volleyball, indoor track and field

Sarah Samson, junior — field hockey

Jasmine Scruggs, senior — cheerleading

LaNara Scruggs, senior — cheerleading, indoor track and field

Darron Showalter, senior — football

Kelley Stanka, senior — golf, swimming, tennis

Shara Stone, senior — field hockey, basketball, lacrosse

Emily Stottlemyer, junior — field hockey, indoor track and field, track and field

Kaitlin Sumperl, junior — cheerleading, swimming

Judi Tennyson, senior — volleyball, softball

Chelsea Tominack, sophomore — cross country, indoor track and field

Courtney Tyra, senior — swimming, tennis

Jason Villa, junior — basketball, baseball

Travis Vines, senior —lacrosse

Wesley Wathen, junior — football, wrestling, track and field

Amanda Yates, senior — soccer, lacrosse

James Young, senior — cross country, indoor track and field, track and field

Great Mills

Chelsea Aragon, senior — indoor track and field

Rachael Bailer, sophomore — swimming

Jessica Baker, senior — cheerleading

Nicole Barnhill, junior — cheerleading

Shannon Barr, freshman — soccer

Rachel Bishop, freshman — cross country, indoor track and field, lacrosse

Andrew Bogdan, sophomore — soccer, swimming

Tori Bradburn, freshman — softball

Deonta Briscoe, senior — dance

Darius Brown, junior — indoor track and field, track and field

Jellissa Bush, junior — cheerleading

Anne Campbell, junior — volleyballKevin Carroll, senior — football

Douglas Clarke, senior — soccer, lacrosse

Stefanie Cocchimiglio, senior — field hockey, softball

Brittany Cook, senior — field hockey, lacrosse

Kimberly Copeland, sophomore — field hockey, lacrosse

Charles Cox, junior — football

Renee DeGroot, junior — dance

Daniel Delgado, senior — cross country

Terrence Dickerson, senior — wrestling

Tyler Duncan, junior — lacrosse

Katy Easterling, senior — soccer, indoor track and field, lacrosse

Stephanie Enoch, senior — volleyball

Gabriella Fell, freshman — soccer, swimming, track and field

Nicole George, senior — cheerleading

Carole Greenwell, junior — soccer

Anna Gundelach, junior — tennis

Gretchen Hafner, sophomore — field hockey, lacrosse

Charles Halisack, senior — cross country, lacrosse

Stevie-Marie Hawkins, sophomore — basketball, track and field

Amy Hofmeister, junior — soccer,basketball

James Hofmeister, freshman — lacrosse

Jeannie Hofmeister, senior — soccer, basketball, lacrosse

Robert Holland, freshman — swimming

Christiana Horan, freshman — indoor track and field

Rachel Horner, junior — volleyball,tennis

Taylor Hubbard, junior — soccer, wrestling, lacrosse

Carissa Humphrey, senior — cheerleading

Justin Hurt, senior — football, indoor track and field

John Ironmonger, senior — soccer,tennis

Breanna Janssen, sophomore — field hockey

Lisa Janz, junior — volleyball, tennis

Lauren Jones, junior — cheerleading, indoor track and field, track and field

Taylor Keen, freshman — cross country

Nicholas Keenen, sophomore — swimming

Andrew Kelly, sophomore — swimming

Jalecia King, senior — basketball

Jacquelin Kitner, junior — soccer, swimming

John Kitner, senior — soccer, swimming

Matthew Kosewicz, freshman — wrestling

Stephen Lampo, junior — soccer, lacrosse

Amy Lee, freshman — indoor track and field

Kaitlyn Lindsay, freshman — lacrosse

Michael Mancil, sophomore — baseball

Jacob Manich, junior — soccer

Megan Matheny, junior — basketball

Joshua McGuire, senior — football, baseball

Lindsey Millen, freshman — swimming

James Moderski, junior — golf, lacrosse

Melissa Mora, junior — soccer, lacrosse

Eve Moyle, senior — volleyball

Melanie Nation, sophomore — field hockey, indoor track and field, track and field

Brittany Norris, freshman — dance

Michael Oberhausen, senior — soccer

Megan Pearlman, senior — football, dance

Amy Philip, freshman — dance, track and field

Kelly Reed, junior — soccer, lacrosse

Devin Riley, senior — cheerleading

Katherine Rocheteau, freshman — swimming

Danielle Rodriguez, freshman — tennis

David Rodriguez, junior — golf, tennis

Christian Rosado, junior — football, basketball, baseball

Katie Rudowsky, sophomore — field hockey, swimming, softball

Emily Rukavina, freshman — indoor track and field, track and field

Joseph Sebacher, freshman — track and field

Bryson Shibe, junior — wrestling

Caitlin Shrum, senior — soccer

Alex Silverman, senior — soccer, tennis

Ashley Snyder, senior — field hockey

Anna Sparr, freshman — cross country, indoor track and field, lacrosse

John Stokes, junior — lacrosse

Charles Tawiah, junior — football, indoor track and field, track and field

Martha Vess, senior — cheerleading

Kimberly Vo, sophomore — indoor track and field

Darris Wallner, junior — lacrosse

Caitlin Webster, freshman — tennis

Jennifer Wilkin, sophomore — track and field

Tierra Williams, sophomore — dance

Amber Wise, senior — dance

Leonardtown

Brittany Abell, junior — track and field

Mahmood Alaverdi, senior — soccer

Ashley Albright, junior — volleyball

Kyle Allen, senior — indoor track and field, track and field

Mari Asai, junior — tennis

Brittani Bailey, junior — field hockey,indoor track and field, lacrosse

Philip Baldwin, junior — soccer

Robert Barthelmes, junior — swimming

Colleen Bauk, senior — field hockey, basketball, lacrosse

Eric Bell, junior — indoor track and field, track and field

Ryan Blondino, junior — indoor track and field, track and field

Timothy Boas, senior — lacrosse

Devin Bohanan, junior — cross country, wrestling, track and field

Michael Boidock, senior — lacrosse

Shannon Bonnel, sophomore — lacrosse

David Bourdon, senior — cross country, indoor track and field, track and field

Michael Britt, senior — football

Nicholas Brown, freshman — swimming

Rachel Brown, freshman — dance

Kevin Buchanan, sophomore — cross country, indoor track and field, track and field

Sean Buckley, junior — soccer

Meghan Burris, senior — cheerleading

Lauren Bussler, sophomore — basketball

Laura Cameron, junior — golf

Andrew Carlson, sophomore — tennis

Robert Carlson, freshman — cross country, indoor track and field, track and field

Arlene Carney, senior — volleyball,basketball

Danielle Churchward, senior — cross country, track and field

Charles Cooley II, junior — cross country, tennis

Cali Copsey, freshman — cross country, indoor track and field, track and field

Angelina Cords, senior — soccer, indoor track and field

Alison Crain, senior — cross country,indoor track and field, track and field

Sean Crain, sophomore — indoor track and field

Michael Crewe, senior — indoor track and field, track and field

Randi Cropper, junior — tennis

Brandi Cuklanz, junior — field hockey

Brittany Culpepper, sophomore — swimming, tennis

Kaitlin Cummings, sophomore — indoor track and field, track and field

Katie Currie, junior — softball

Brandon Demers, senior — cross country, indoor track and field, track and field

Ryan Dishman, junior — football, baseball

Steven Dittmer, senior — football

Jenna Donovan, senior — cheerleading, lacrosse

Philip Draheim, junior — football,baseball

Gregory Eastburg, junior — cross country

Karl Engel, freshman — swimming

Meril Erichsen, junior — field hockey, lacrosse

Grant Errington, senior — golf, lacrosse

Taeler Errington, freshman — soccer, lacrosse

Alicia Evans, junior — football

Rachel Eversole, freshman — track and field

Evan Feldman, senior — soccer, indoor track and field, lacrosse

Rebecca Forney, senior — cross country, indoor track and field

Michael Forrest, senior — wrestling

Jack Fritz, junior — wrestling

Josephine Gaido, senior — indoor track and field, track and field

Samuel Gaido, junior — golf, indoor track and field, track and field

Mary Gardiner, senior — cheerleading, softball

Jennifer Garner, senior — cheerleading

Kylie Goddard, senior — field hockey

Robin Graves, senior — softball

Timothy Gross, freshman — swimming

Ian Hanson, senior — lacrosse

Chelsea Hatton, junior — indoor track and field, track and field

Jennifer Hause, junior — cross country

Matthew Hause, senior — cross country, lacrosse

Stephanie Hay, junior — indoor track and field, track and field

Keith Hines, senior — soccer

Emily Holmes, junior — soccer, lacrosse

Jessica Howard, freshman — swimming

Lacey Johnson, junior — soccer

Lauren Kanowicz, senior — football

Elizabeth Kaspar, senior — wrestling

Steven Katulich II, junior — football, baseball

Alexander Keiter, freshman — tennis

Zachary Keiter, senior — wrestling

Corinne Kendrick, senior — field hockey, indoor track and field

Rebekka Keuss, junior — dance

Daniel King, junior — cross country, wrestling

Natassia Klapka, sophomore — tennis

John Kolb, senior — indoor track and field, track and field

Sarah Lancaster, junior — swimming

Lara Lewellyn, senior — soccer, indoor track and field, track and field

Shaun Loughran, senior — swimming

Tyler Lutz, junior — soccer

Marissa Lynn, junior — swimming

Katherine Martin, senior — soccer,basketball

Travis Mattingly, sophomore — indoor track and field, tennis

Mishaelah McBride, junior — field hockey, lacrosse

Lindsay McCleaf, junior — soccer,basketball, track and field

Caitlin McDowell, senior — field hockey

Christopher McEligot, junior — cross country

Michael McLoughlin, junior — soccer

Kiera McNamara, sophomore —swimming

Meera Mehta, junior — tennis

Pooja Mehta, sophomore — tennis

Kevin Miles, junior — baseball

Laura Miles, sophomore — soccer

Michelle Miranda, senior — field hockey, indoor track and field, lacrosse

Travis Mitchell, senior — indoor track and field, track and field

Allison Mora, junior — field hockey, lacrosse

Adam Moran, junior — football

Lindsay Myerburg, senior — tennis

Tyler Myerburg, senior — indoor track and field, tennis

Lauren Norris, senior — swimming

Anthony Oblen, freshman — tennis

Kelly O’Brien, junior — volleyball

Matthew Oeschel, sophomore — cross country, indoor track and field, lacrosse

Mary Okoniewski, junior — cross country, indoor track and field

Derrick Olson, senior — soccer, indoor track and field, track and field

Kristen Olson, sophomore — softball

Jeanette Ortiz, junior — field hockey

Raymond Paribello, freshman — cross country, indoor track and field, track and field

Cameron Paul, junior — cross country, indoor track and field, track and field

Corey Payne, junior — indoor track and field, track and field

Robert Pegg, junior — golf

Christine Perlick, junior — field hockey, indoor track and field

Alyssa Perna, junior — cheerleading

Hannah Pinkerton, senior — indoor track and field, track and field

William Plath, junior — basketball

Eugene Pok, sophomore — indoor track and field, track and field

Angela Pontorno, junior — softball

Anne Marie Popgoshev, junior — soccer, indoor track and field, track and field

Lauren Pozega, senior — dance

Samantha Rausch, senior — field hockey

Jennifer Ray, sophomore — swimming

Jessica Reabe, junior — cheerleading, lacrosse

Valerie Redmond, junior — cheerleading

Veronica Redmond, junior — field hockey, indoor track and field, track and field

Anna Reithmaier Sprout, sophomore — indoor track and field, track and field

Melissa Ridpath, junior — cheerleading

Casey Riggs, junior — football

Dana Rizowski, freshman — swimming

Erin Roscoe, junior — cheerleading, lacrosse

Tara Ruiz, sophomore — indoor track and field, track and field

Emily Salanon, freshman — tennis

Christopher Sanborn, junior — cross country, indoor track and field, track and field

David Sanborn, junior — wrestling, track and field

Abigail Schadegg, sophomore — cross country, indoor track and field

Michael Schendel, senior — golf

Michael Schultz, junior — cross country, indoor track and field

Tina Scott, senior — swimming

Jeffrey Smith, junior — football, track and field

William Snively Jr., senior — soccer

Misty Stachowski, sophomore —basketball

Melissa Stahr, sophomore — basketball

Kevin Stamm, senior — swimming, tennis

Jaclyn Stevens, junior — field hockey

Maci Stevenson, senior — tennis

Telisha Stewart, senior — dance

Kaitlyn Stiefvater, sophomore — cheerleading

Laura Suarez-Hewitt, senior — swimming

Aimee Sutherland, sophomore — field hockey, indoor track and field, track and field

Andrew Svecz, junior — track and field

Brooke Syring, senior — field hockey

Brady Thompson, junior — cheerleading

Brittany Thurston, senior — field hockey

Claire Tiffany, freshman — cross country, lacrosse

Matthew Tilghman, junior — cross country, indoor track and field, track and field

Stacey Tilghman, sophomore — indoor track and field

Austin Toombs, sophomore — indoor track and field, track and field

Alexandra Tribino, sophomore — basketball, track and field

Catherine Turner, senior — cross country, indoor track and field, track and field

Michelle Weber, senior — field hockey

Olivia Webster, junior — cross country, indoor track and field

Kate Wernecke, sophomore — cheerleading

Zachary Werrell, freshman — lacrosse

Carolyn Whiteman, sophomore — track and field

Robert Wilhelm, junior — indoor track and field

Matthew Wise, junior — golf

Amber Wood, junior — cheerleading

Morgan Wright, senior — tennis

John Yearick, senior — football

Lauren Young, senior — soccer

Justin Zarzaca, junior — cross country, indoor track and field, track and field

Nicholas Zwolinski, sophomore —swimming

Weather



Top Jobs


Business Directory
Copyright ©, Southern Maryland Newspapers - ALL RIGHTS RESERVED. Privacy Statement